LAMPY RAMA SĄ EKOLOGICZNE, FUNKCJONALNE I ESTETYCZNE ZARAZEM zachowując ducha historii

asset_01
Lampy, które stały się naszą inspiracją, powstały w latach 1960-1990 w fabryce MESKO ze Skarżyska-Kamiennej, która we wczesnych latach działalności zajmowała się przemysłem zbrojeniowym. Pierwotnie lampy służyły do oświetlania wysokiej hali kuźni, w której odbywała się produkcja metalurgiczna. Na ich obecny kształt wpłynęły: specyficzne warunki pracy lamp, oddziaływania termiczne i gazowe, a także inne niekorzystne czynniki
asset_02
Mimo staranności w dzisiejszej renowacji lamp naszym obowiązkiem jest, aby pamiętać o ich historii. Celowo pozostawiamy drobne wgniecenia, przebarwienia czy ukruszenia kloszy, podkreślając wartość historyczną naszych produktów. Te zabiegi wpływają również na to, że każda lampa z Pracowni RAMA jest unikatowa. Postanowiliśmy uratować je przed niechybną śmiercią na złomowisku i przywrócić do życia wśród innych przedmiotów wykorzystywanych na co dzień w naszym otoczeniu.

Renowacja

Obecnie renowacja lamp to gruntowne i kompleksowe odświeżenie korpusów poprzez piaskowanie, autorskie połączenie lakierowania techniką proszkową i natryskową oraz wyposażenie w nową instalację elektryczną. Kiedyś sodowo-rtęciowe lampy o olbrzymim poborze prądu, a dziś energooszczędne oświetlenie LED idealnie wpisuje się w obecne trendy w architekturze. Industrialny charakter naszego produktu jest zarówno uzupełnieniem pomieszczeń typu loft, jak i świetnym przełamaniem nowoczesnego stylu w przestronnych apartamentach.

Pierwszym krokiem jest demontaż wszystkich części lampy, który kończy się wycięciem miejsca w kołnierzu i podstawie cylindra na nowe gniazdo żarówki.

Kolejnym – piaskowanie, które odbywa się za pomocą bardzo drobnej frakcji ścierniwa, a dodatkowe wyrównanie ich powierzchni poprzez zaszpachlowanie i szlifowane kołnierza i cylindra.

Jeżeli przystępujemy do lakierowania lamp w wykończeniu strukturalnym, należy je malować proszkowo i jednowarstwowo, natomiast lampy w wykończeniu błyszczącym – w celu uzyskania lepszego efektu połysku – powinny otrzymać jeszcze drugą warstwę lakieru bezbarwnego metodą natryskową na ich zewnętrzne powierzchnie.

rama-bannerPo lakierowaniu można przystąpić do ostatecznego montażu, w trakcie którego należy zainstalować jednometrowy kabel w oplocie do oprawy żarówki oraz żarówkę E27 w przygotowanym wcześniej wycięciu. Jednym z ostatnich etapów jest montaż stalowej linki o średnicy 2 mm i długości 0,5 mb w taki sposób, aby stworzyć dwie pętle za pomocą zacisków kubełkowych – jedna luźna do zawieszenia lampy na haku, a druga zaczepiona za górną część puszki. Na koniec wystarczy wykręcić śruby tymczasowe z gwintów w puszce i zamontować pokrywy puszki do puszki na cztery śruby kotlarskie bez stosowania uszczelki puszki.

renowacja rgafika

2z-wymiarami

Specyfikacja

Lampy RAMA to unikatowe lampy przemysłowe wypełniające każde wnętrze nowoczesnością połączoną z historyczną przeszłością. Wiąże się to z pierwotnym przeznaczeniem lamp, które wisiały w wielkich produkcyjnych halach. Dzisiaj mogą służyć one każdemu, kto zdecyduje się na ich zakup – w biurze, domu, studiu, restauracji. Niebo jest limitem. Nie sufit. Nasze produkty wyróżniają się spośród innych niecodziennym wyglądem i wielkością. Chociaż zostały one nadgryzione zębem czasu, podczas upcyclingu nadaliśmy im nowe tchnienie, dzięki czemu

opis lampy